Lafarge Cement SA

Oto przykład szkoleń „na miarę”, stworzonych na indywidualne zamówienie Klienta – Lafarge Cement S.A. Zadaniem postawionym przed naszą firmą było zwiększenie efektywności i atrakcyjności polskiej edycji działającej globalnie Akademii Sprzedaży. Tym samym musieliśmy wpisać się w już istniejącą koncepcję i program szkolenia, które realizowane jest w kilkudziesięciu krajach.  Projekt dotyczył zarówno materiałów VR do szkoleń na sali jak i szkoleń na stanowiskach edukacyjnych. Szkolenia realizowane są przez trenerów Lafarge. 

Jak wyglądają prace w takim przypadku?

Jak przy każdym szkoleniu, które projektujemy rozpoczynamy od identyfikacji i analizy potrzeb szkoleniowych Klienta. Przeprowadzamy wywiady i ankiety zarówno ze zlecającymi szkolenia jak i przyszłymi uczestnikami. Następnie projektujemy szkolenie – w przypadku szkoleń VR oznacza to również projektowanie scenariuszy filmów, które będziemy kręcić na potrzeby Klienta. Wszystkie materiały są weryfikowane przez Klienta, dzięki czemu mamy pewność, że oddajemy wiernie kulturę organizacyjną firmy. Nic bardziej nie psuje wrażenia realności niż pomyłki w „żargonie branżowym”…..

Kolejna faza to dobór aktorów odpowiednich do ról, kręcenie filmów i montaż całości – aplikacji VR i szkoleń na platformie e- learning. Zalecamy aby gotowy produkt pokazać niewielkiej grupie testerów i ewentualnie udoskonalić go wg sugestii Klienta, przed rozpowszechnieniem na szerszą skalę – tak też odbyło się to w Lafarge. Następny ważny krok to Train the Trainer – dzięki temu trenerzy wewnętrzni poznają szkolenia „od podszewki” i opanują pracę z VR. Last but not least – to szkolenia prowadzone są przez trenerów wewnętrznych Klienta, przy okazjonalnym wsparciu trenerów IDEACENTER.

szkolenia dla biznesu

Ciekawostki i wnioski:

  • Ponad 90% uczestników ocenia ćwiczenia w VR jako atrakcyjne lub bardzo atrakcyjne.
  • Zastosowanie stanowisk edukacyjnych skróciło czas nauki 3-krotnie w porównaniu do szkoleń z VR z trenerem na sali
  • Ćwiczenia w VR zwiększyły 6-krotnie liczbę doświadczeń edukacyjnych uczestników,  w porównaniu do tradycyjnego szkolenia
  • Prace rozpoczęły się przez wybuchem pandemii. Patrząc z obecnej perspektywy, sensownym wydaje się wybór raczej szkoleń na stanowiskach edukacyjnych niż szkoleń na sali. Szkolenia na stanowiskach edukacyjnych nie wymagają bezpośredniego kontaktu między uczestnikami szkoleń i trenerem, nie wymuszają podróży służbowych. Mogą się odbyć w dowolnym momencie podczas pobytu w biurze. 
  • W wyniku projektu powstało 97 filmów. Na ich bazie powstało 78 spotkań (z klientami i/lub współpracownikami) w wirtualnej rzeczywistości, które służą do ćwiczeń i rozwoju kompetencji.

Opinie uczestników szkolenia:

"Przeprowadziliście bardzo dobry „wywiad środowiskowy” – pokazaliście to co przeżywamy na co dzień. Jestem pod wielkim wrażeniem z przygotowania”

"Aktorzy świetnie odtwarzali sytuacje – to była nasza codzienność!"

„Super, można się odłączyć od świata zewnętrznego i skupić się na tym, czego dotyczy szkolenie.”  

„W porównaniu ze szkoleniem na sali plus – krótki czas i intensywny. Mniej rozciągnięte i mniej męczące niż szkolenie na sali. Nie tracimy całego dnia. Zazwyczaj jak mamy szkolenia to jest praca, maile, życie toczy się równocześnie. Mogę wielokrotnie powtarzać wybrane ćwiczenia.”

„Świetne rozwiązanie na czasy „covidowskie””

Opinie Klienta:

„To znakomite i pożądane rozwiązanie dla naszej organizacji. W tej metodzie uczestnik rzeczywiście nauczy się nowych zachowań. Menedżerom pomoże wejść w nowe role (…).”

–  Bartłomiej Górniak, Kierownik ds. Klientów Strategicznych i Sales Excellence, Lafarge

Inne realizacje:

gfkm projekt

Gdańska Fundacja Kształcenia Managerów

Oto przykład wykorzystania szkolenia “z półki”. Celem naszego klienta – Gdańskiej Fundacji Kształcenia Managerów – było zaoferowanie studentom Executive MBA …

Więcej >