„Edukacja jest jedną z ostatnich branż omijanych przez technologię. To się zmienia ”- twierdzi ReThink Education, jeden z głównych funduszy venture capital inwestujących w rozwiązania EdTech. Edukacja wydaje się pozostawać w tyle za wieloma branżami. Jest to szczególnie widoczne w przypadku szkoleń z umiejętności miękkich. Metody nauczania umiejętności miękkich nie uległy praktycznie żadnej zmianie na przestrzeni lat. Najczęstsze opcje to szkolenie prowadzone przez trenera, w którym uczestnicy spędzają cały dzień odgrywając role, oglądając prezentacje i dyskutując.
Jednocześnie gwałtownie rośnie rynek L&D (Learning and Development). Badania LinkedIn pokazują, że 87% organizacji rozwija się lub utrzymuje się na stałym poziomie, a tylko 13% obniża koszty L&D. Wymagania wobec pracowników stale rosną, ponieważ środowisko pracy zmienia się w niespotykanym dotąd tempie. Jakie są główne problemy klientów? Według raportu LinkedIn Learning z 2019 r., głównym czynnikiem ograniczającym uczenie się w firmach jest czas. Oznacza to, że podstawowym wyzwaniem HR jest zapewnienie mniej czasochłonnej edukacji, bez utraty jej wydajności i jakości.
Z kolei trudność w mierzeniu skuteczności programów szkolenia umiejętności miękkich jest wyzwaniem nr 1 według raportu Global Soft Skills Training Market 2015-2019. Umiejętności miękkie to wg pracowników największa luka kompetencyjna(o 42% większa luka niż umiejętności techniczne).
Po 20 latach cyfrowej ewolucji w nauczaniu (która rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem e-learningu), dzisiejsze firmy mówią, że 59% z nich zwiększa wydatki na cyfrowe nauczanie, a 39% ogranicza szkolenia prowadzone przez trenerów. Jednym z powodów, dla których klienci preferują cyfrowe uczenie się, jest redukcja czasu i kosztów. Jednocześnie podaż cyfrowych rozwiązań edukacyjnych jest wciąż niewielka, szczególnie w przypadku rozwijania umiejętności miękkich. Umiejętności twarde poszły na pierwszy ogień i obecnie można ich z powodzeniem uczyć w sposób cyfrowy.

Dlaczego tak trudno było do tej pory wykorzystać technologie cyfrowe do rozwijania umiejętności miękkich? Dlaczego teraz jest to możliwe? Aby nauczyć umiejętności miękkich, proces szkolenia musi włączać emocje i zaangażowanie. Było to niemożliwe przy typowych szkoleniach e-learningowych. VR daje możliwość odtwarzania angażujących emocjonalnie doświadczeń, które napędzają procesy uczenia się umiejętności miękkich i tym samym może zrewolucjonizować rynek edukacji umiejętności miękkich.
Współczesna technologia VR zapewnia transformujące doświadczenie, ponieważ umieszcza uczącego się w środowisku silnie realnym – zachowania w świecie VR są funkcjonalnie bardzo podobne do zachowań, które byłyby widoczne w prawdziwym świecie. Dzięki VR można dokonywać ekspozycji na różnorodne środowiska, ludzi, zachowania społeczne, co jest trudno osiągalne innymi metodami. Ta ekspozycja przekłada się na możliwość zmiany zachowań.
Więcej artykułów w wybranym temacie:
Cztery razy szybciej
Atuty i ograniczenia wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach. VR w szkoleniach z kompetencji miękkich w pigułce – przeczytaj artykuł eksperta IDEACENTER opublikowany …
Work Life Balance w czasach pandemii
„Każdy pracownik musi sobie z tym radzić, ale nie każdy potrafi odnaleźć się w tych szczególnych warunkach. Przełożeni często także …
Akademia Sprzedaży w VR
Akademie sprzedaży zazwyczaj projektuje się pod szczególne potrzeby Klienta. I tak było tym razem. W 2020 roku stworzyliśmy Akademię sprzedaży …